Renkli Beze Tarifi

20140207-210005.jpg

Beze yapmak çırpma süresinin uzunluğu ve tutturamama ihtimalini düşündüğümde gözümde büyürdü hep. Ancak belirli püf noktalarına dikkat edince anladım ki hiç de zor bir iş değilmiş.

Malzemeler

3 yumurta beyazı,
3 çay bardağı toz şeker
Çok az tuz
2-3 damla limon
Istenilen renkte gıda boyası

Yapılışı

Yumurta beyazları ve biraz tuzu mikser yardımıyla önce düşük sonra yüksek ayarda çırpıyoruz, köpürmeye başlayınca toz şekeri yavaş yavaş ilave ediyoruz, burada dikkat etmemiz gereken şekerin tamamını bir seferde boşaltmak yerine 3-4 seferde azar azar eklemektir.Çırpma işlemine karışım krema kıvamına gelene kadar devam ediyoruz. Son olarak gıda boyasını ekleyip rengimiz her yere eşit olarak dağıldığında çırpma işlemimiz son buluyor. Daha sonra sıkma torbası yardımıyla tepsiye istediğimiz şekilde sıkıyoruz. 110 derecede ısıtılmış fırında 45-50 dk pişiriyoruz. Bezeleri kızartmıyor sadece sertleşmelerini sağlıyoruz.

Püf Noktalar

Yumurtalar muhakkak oda sıcaklığında olmalı, yoksa karışım kıvam almıyor. Benim gibi vaktiniz yoksa yumurtaları bir süre ılık suda bekletip ısınmalarını sağlayabilirsiniz ancak sarısını beyazından ayırırken içine su damlamamasına dikkat edilmesi gerekiyor,aksi takdirde karışım yine kıvam almıyor.
Çırpma işlemi için kullandığınız kabın cam veya çelik olması gerekiyor. Yine kabınızda herhangi bir ıslaklık olmaması gerekli.kabınızın kuru olmasına dikkat etmelisiniz.
Fırınımız önceden ısıtılmış olmalı ve pişme sonuna kadar fırın kapağı açılmamalıdır.

Afiyet Olsun